Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce ĽudovítováHľadať
 
 

Pamätihodnosti

Pamätihodnosti obce Ľudovítová

Dominantou obce je kaštieľ, ktorý bol vystavaný ešte v 18. storočí a patril najprv rodu Nyárkiovcov, potom Ghylányiovcom až do roku 1950. V období 1950 – 1959 ho využíval Okresný výbor Komunistickej strany Slovenska v Nitre ako školiace stredisko pre politických pracovníkov a príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti v okrese Nitra. Kaštieľ i vybudované skleníky a učebňa slúžili v rokoch 1960 – 1968 ako 2 – ročné poľnohospodárske odborné učilište pre dievčatá so zameraním na záhradníctvo a zeleninárstvo . Od roku 1968 tu v domove dôchodcov našlo náhradný domov asi 50 žien a mužov. Neskôr sa zariadenie zmenilo na ústav sociálnej starostlivosti pre mentálne postihnuté ženy. Okolo kaštieľa na ploche necelých 2 ha sa rozkladal prekrásny park vysadený stromami z Európy a zámoria. Mnohé však už boli vypílené pre zlý zdravotný stav.

Na miestnom cintoríne stojí kaplnka, ktorú dal v roku 1773 postaviť Adam Ghylányi. Je to stavba v barokovom slohu. Má obdĺžnikový pôdory s polkruhovým uzáverom. Je zaklenutá pruskou klenbou. Fasáda priečelia sa končí murovaným štítom. Je zasvätená sv. Antonovi a na jeho sviatok – 13. júna – sa konajú slávnostné bohoslužby a dodržiavjú sa hody. Pod kaplnkou je krypta rodiny Ghylányiovej. V roku 1950 bola do nej pochovaná posledná majiteľka panstva i kaštieľa Sidónia Gylányiová.

Na cintoríne stojí pamätník obetiam prvej svetovej vojny. Obec mala v roku 1913 celkom 171 obyvateľov, vo vojne padlo 8 vojakov. V roku 1917 bolo v obci iba 160 obyvateľov.

Pri hlavnej ceste do Prievidze, takmer na rozhraní katastra Ľudovítová a Výčapy – Opatovce, stojí na časti Torokmezo (Turecké pole) Turecký kríž. V týchto miestach utrpeli v rokoch 1682 – 1683 Turci pri invázii do Hornonitrianskej doliny najväčšiu porážku. Sedliaci dlho vykopávali na tomto poli lebky a iné ľudské kosti.

 


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

Vývoz odpadu

webygroup
ÚvodÚvodná stránka